Ako vybrať vertikutátor?

Vertikutátor prereže, prevzdušní a prečeše vrchnú časť pôdy

Kvalitný a hustý trávnik je pýchou každej záhrady. Základom úspechu je nielen pravidelné kosenie a zavlažovanie, ale aj prerezávanie a prevzdušňovanie. Pre výber perfektného stroja pre túto úlohu si prečítajte nášho radcu Ako vybrať vertikutátor.

  • Jakub, redakcia Heureka.csk
  • Doba čítania: 6 min.

Ako vybrať vertikutátor podľa pohonu

Benzínový

Vertikutátor benzínový je ideálny, pokiaľ chcete ošetriť veľký trávnik nad 800 m². Na to je potrebný vysoký výkon, ideálnou voľbou je preto benzínový stroj s výkonom od 1 800 W. Obľúbeným modelom je benzínový vertikutátor s pojazdem.

  • Poradí si v zložitom teréne

  • Absencia akumulátora aj prívodnej šnúry

  • Väčšie kolesá

  • Vyššia hmotnosť

  • Náročnejšia údržba

Benzínové vertikutátory

Ťahané vertikutátory

Pre veľké zatrávnené plochy je vhodný prevzdušňovač trávnika za traktor. Ten je vlečený motorom traktora, niektoré typy potom môžu dokonca disponovať vlastným motorom. Takéto vertikutátory ponúkajú spravidla veľmi široký záber.

Elektrický

Elektrický vertikutátor je klasickým strojom s prívodným elektrickým káblom. Pre menšie záhrady do 150 m² stačia modely s jednou nápravou a výkonom do 1 000 W, pro väčšie trávniky do cca 800 m² by mal postačiť výkon okolo 1 600 W.

  • Ľahká konštrukcia

  • Jednoduchá a tichá prevádzka

  • Prakticky bezúdržbový motor

  • Pri práci vás obmedzuje dĺžka prívodnej šnúry

Elektrické vertikutátory

Ručné

Ručný vertikutátor je klasickým typom, ktorý sa podobá záhradným hrabliam. Na konci týchto vertikutačných hrablí však nájdete nože.

  • Vhodné pre malé záhrady s plochou cca do 150 m²

  • Ideálne riešenie pre ťažko prístupné miesta

  • Využijete ich tesne pri plote alebo pod kríkmi

  • Práca s nimi je fyzicky náročná

Ručné vertikutátory

Akumulátorový

Pokiaľ je pre vás ideálna práca s batériovo poháňaným strojom, potom voľte vertikutátor akumulátorový. Pre neprerušovanú prácu odporúčame prikúpiť náhradný akumulátor.

  • Ideálne stroje pre menšie záhrady do 600 m²

  • Jednoduchá obsluha a dobrá mobilita

  • Absencia prívodnej šnúry

  • Je potrebné myslieť na stav batérie a jej dobíjanie

Akumulátorové vertikutátory

Ďalšie rady, tipy a inšpiráciu nájdete na našej stránke Jarné práce na záhrade a v článku Starostlivosť o trávnik.

Prevzdušňovač trávnika a dôležité parametre

Kvalita spracovania

Najlacnejšie modely sa vyrábajú z tenkého plastu. Drahšie vertikutátory sú z plastu tvrdeného a tie najlepšie stroje majú šasi z kovu. Konštrukcia by mala byť robustná, pretože nie každý trávnik je na rovine a bez trsov. Ergonómiu tvorí mäkčená rukoväť, ideálne výškovo nastaviteľná, a veľké kolesá.

Výkon

Stroje osadené elektromotormi ponúkajú spravidla výkon do 1 600 W a vhodné sú pre plochy do 800 m². Vyšší výkon pri elektromotore neznamená väčšiu plochu, iba rýchlejšiu prácu.

Pre rozľahlé plochy vyberajte benzínové modely s výkonom vyšším než 1 800 W. Na veľkých pozemkoch a v členitom teréne využijete vertikutátor s pojazdom, ktorý vám výrazne uľahčí prácu. Budete iba meniť smer jazdy a o zvyšok sa postará technika.

Valec a počet nožov

Klasický vertikutačný valec je osadený nožmi zarývajúcimi sa hlboko do pôdy. To je ideálne pre hĺbkové prevzdušnenie a robí sa iba 2× ročne. Oproti tomu prevzdušňovací valec je vybavený plastovými alebo oceľovými drôtmi, ktoré nezasahujú do hĺbky a viac-menej iba zbierajú mach alebo listy. Ideálne je samozrejme oba valce kombinovať.

  • V prípade počtu nožov platí jednoduchá poučka, že čím viac, tým lepšie
  • Bežne sa ich počet pohybuje medzi 15–20
  • S vyšším počtom navyše nie je nutné vertikutáciu vykonávať priečne aj pozdĺžne, ale iba v jednom smere

Zaujímajte sa aj o kvalitu nožov, pretože tie sa budú postupne tupiť a ich výmena je len málokedy možná, častejšie je nevyhnutné meniť celý valec.

Rozmery, skladnosť a hmotnosť

Vertikutátor býva svojimi rozmermi porovnateľný s bežnými záhradnými kosačkami. Veľký dôraz by ste mali klásť na skladnosť, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou použijete stroj len 2× ročne a po zvyšný čas bude odpočívať v garáži alebo v záhradnom domčeku. Minimálnou požiadavkou pre skladnosť je sklopná rukoväť, lepšia je však možnosť vertikutátor čiastočne zložiť alebo demontovať.

  • Jednoduchšie modely vážia okolo 10 kg, s rastúcim výkonom rastie aj hmotnosť
  • Štandardom býva cca 20-30 kg
  • U najvýkonnejších strojov sa hmotnosť pohybuje i okolo 40 kg a viac

Zberný kôš

Pokiaľ je vertikutátor vybavený zberným košom, pohybuje sa jeho objem bežne medzi 30 až 55 l. Menší kôš je síce ľahší, ale znamená aj častejšie vysypávanie. Pokiaľ sa rozhodnete pre model bez koša, trávny odpad dopadne späť na zem a vy ho potom budete musieť pohrabať.

Vertikutátory a ich záber

Šírka záberu

Najčastejšie sa pohybuje medzi 30 - 40 cm. Toto rozmedzie je ideálne aj pre väčšie trávnaté plochy do cca 1500 m². Platí, že s väčšou šírkou záberu ošetríte naraz väčšiu plochu trávnika. Zároveň sa ale s rastúcou šírkou so strojom horšie manipuluje.

Hĺbka záberu

Rez je možné regulovať zmenou výšky kolies pri lacnejších modeloch, zmenou výšky vertikutačného valca u tých drahších. To sa deje pomocou páčky, a to buď plynule, alebo v rámci prednastavených stupňov. Čím jemnejší je celý mechanizmus nastavovania výšky, tým skôr nedôjde k poškodeniu trávnika.

  • Hĺbka, pri ktorej nože trávnik prerežú, ale zároveň nepoškodia, je 2-4 mm
  • U veľmi zaburinených trávnikov aj hlbšia

Ďalšie stroje na záhradu

Kosačky

Záhradné traktory

Kultivátory

Krovinorezy

Vysávače lístia

Snehové frézy

Rady na záver

Čo je vertikutátor a prevzdušňovač

Oba stroje sú určené na odstránenie starej plsti a machu, sú si veľmi podobné a často sa zamieňajú. Napriek tomu medzi nimi nájdeme určité rozdiely. Vertikutátor disponuje úzkymi kovovými nožmi, ktorými zasiahne výrazne hlbšie do pôdy. Lepšie ju tak prevzdušní.

Prevzdušňovače naopak nezasahujú tak hlboko, iba za pomoci oceľových pazúrikov zbierajú vrchnú vrstvu. K trávnikom sú oveľa šetrnejšie a pracovať s nimi možno teda oveľa častejšie. Na trhu nájdete dnes samozrejme aj kombinované stroje, pri ktorých je ale potrebné meniť jednotlivé valce.

Starostlivosť o vertikutátor

V prvom rade je dôležité starať sa o motor. Tie elektrické sú prakticky bezúdržbové, avšak v prípade benzínových je potrebné dopĺňať mazivo. Po použití vždy očistite nože, pokiaľ je to nutné, tak aj valec. Vertikutátor odporúčame opláchnuť a uskladniť na suché miesto.

Kedy použiť vertikutátor

Ako už viete, vertikutátor budete používať najskôr len 2× ročne – na jar a na jeseň. Trávnik ideálne 2 týždne pred samotnou prácou pohnojte. Tráva by mala byť vysoká asi 2–4 cm.

Ako používať vertikutátor

Pokiaľ je trávnik udržiavaný, bude stačiť hĺbka cca 2–3 mm, keď je zanedbanejší, zvoľte až 5 mm. Potom už len rovnakým tempom po celej ploche trávnika prevzdušňujte. Po skončení práce môže výsledok vyzerať trochu drasticky, ale nezľaknite sa. Počas nasledujúcich 2 týždňov sa trávnik nielen spamätá, ale bude vyzerať lepšie ako kedykoľvek predtým.

Bezpečnosť

Pokiaľ si vyberáte vertikutátor, myslite aj na bezpečnosť práce. V tomto prípade vás bude zaujímať predovšetkým správne zakrytovanie motora a bezpečnostná brzda nožov aj motora.

Ďalšie užitočné články

Záhrada na jarAko sa starať o trávnik